Мамандықтың психологиялық типтері

Мамандықтардың тұлғалық типі бойынша

психологиялық жіктелуі

1. Реалистік тип - іс -әрекет адамдары. Олар эмоционалды емес, олар тәуекелге бел буып, шешім қабылдаудан қорықпайды, технологияны түсінеді.

2. Интеллектуалды (зерттеушілік) тип - бұл ақыл -ой еңбегінің адамдары. Олар өзін-өзі зерттеуге, талдауға, бақылауға және түрлі зерттеулерге бейім. Олар аналитикалық орталықтарда, зерттеу институттарында, маркетингтік компанияларда жұмыс атқарады.

3. Әлеуметтік тип - бұл қарым -қатынасқа бағытталған адамдар. Олар оңай байланыс орнатады, келіссөз жүргізуді біледі, сендіре алады, топта жұмыс істеуді жақсы көреді. Олар үшін ең қолайлы бағыттар - әлеуметтік қызмет, оқыту, медицина, қызмет көрсету саласындағы жұмыс.

4. Стандартты (шартты) тип - бұл нақты құрылымдалған қызметке бағытталған адамдар. Олар жалпы қабылданған нормалар мен дәстүрлерді ұстанады, белгілі бір тапсырмаларды орындауға бағытталған, ұқыпты, орындаушы, белгі жүйелерімен жұмыс жасауды жақсы көреді, көбінесе коммуникативті емес. Әдетте, олардың мамандықтары есептеулер мен құжаттамаға байланысты: бухгалтерлер, қаржыгерлер, нотариустар, бағдарламашылар, кітапханашылар және т.б.

5. Көркемдік тип - бұл шығармашылық адамдар. Олар сирек әлеуметтік нормаларды басшылыққа алады, эмоционалды және сезімтал, көпшіліктің назарында болуды ұнатады, өмірге өзіндік (жиі күрделі) көзқарасы бар, сонымен қатар түйсігі мен бай қиялына ие. Олар өнер саласында жұмыс істейді (актерлер, суретшілер, музыканттар және т.б.), олар сонымен қатар жақсы блогер, спикер бола алады.

6. Кәсіпкерлік түрі - табиғи түрде туылған менеджерлер мен кәсіпкерлер. Сіз олар туралы толығырақ басылымнан біле аласыз: Кәсіпкер қандай қасиеттерге ие болуы керек. Мұндай адамдар бизнеске, саясатқа, адвокатураға, журналистикаға жақын.

Джон Холландтің кәсіби тұлғалық тесті

Әдістеме әлеуметтік және кәсіби бағыттылықтың түрін анықтауға көмектеседі және мамандықтың одан әрі анықталуын жеңілдетеді. Тест жоғары оқу орнына түсер алдында мамандығын анықтайтын орта мектеп түлектеріне ұсынылады. Сондай -ақ, тест жаңа мамандықты таңдауға, қызмет саласын өзгертуге шешім қабылдаған адамдарға көмектесе алады.

Жаңартылған күні: 04.10.2021 13:06
Құрылған күні: 06.10.2021 16:59