Көкшетау қаласы, (қазақ тілінде оқытылатын) дарынды балаларға арналған №3
облыстық мамандандырылған мектеп- интернатының
биология пәні мұғалімі Аубакирова
Куралай Рамазановна
Пән: биология
Сынып: 10 «А»
Сабақтың
тақырыбы: Постэмбриондық
даму
The theme of the lesson:
Post-embryonic development
Сабақтың мақсаты: Постэмбриондық дамудың организімдер үшін
биологиялық маңызын түсіну.
Aim of the lesson: To give students knowledge about embryonic and post-embryonic development of organisms.
Сабақтың міндеттері: Оқыту кезінде оқушыларға
тапсырмалар, сұрақтар, терминдерді
пайдалана отырып, қызығушылықтарын, көп тілдікті дамыту;
Оқушыларды өз беттерінше жұмыс жасауға,
бірін-бірі тыңдап, өз ойларын білдіре алуға, алған білімдерін іс-жүзінде
қолдана білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Проблемалық сабақ
Көрнекіліктер: сүреттер,бағалау парағы,дидактикалық тапсырмалар, бейнефильм.
Оқуда
қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сын тұрғысынан
ойлау технологиясы,сұрақ-жауап,дидактикалық тапсырма,топтастыру.
Модульдердің
кіріктірілуі: 1.Оқу мен оқытудағы жаңа
тәсілдер. 2.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау. 3.СТО. 4.Талантты және
дарынды балаларды оқыту. 5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және
оқу.
Күтілетін нәтиже: Постэмбриондық дамудың түрлен анықтай алады;
тура және түрленіп даму
түрлеріне мысалдар келтіреді;
суреттермен, сызбалармен жұмыс жасап, ойлау
қабілеттерін арттыра отырып, өз бетінше тұжырым, қорытынды жасайды.
№ |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыты |
Ресурс-тар | ||||||||||||||||||||||||||
1 |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Сыныпты санау арқылы топқа бөлу. Жаңа тақырыппен танысу. |
Амандасады. Топқа бөлінеді, оқу құралдарын дайындайды. |
2 минут |
Топтық ереже, түрлі түсті қағаздар, кестелер, суреттер, бейнефильм, интерактивті тақта, | ||||||||||||||||||||||||||
2 |
Үй тапсырмасын тексеру. 1-тапсырма Ой қозғау. Лездік сұрақтар 1. Онтогенез дегеніміз не? 2.Онтогенез қандай кезеңдерден тұрады? 3. Эмбриология дегеніміз қандай ғылым? 4. Эмбриология ғылымының негізін қалаған кім, ол қандай заңды ашты? 5. Эмбриология ғылымының дамуына тағы қандай ғалымдар үлес қосты? 6. Бластула дегеніміз не? 7. Гаструла дегеніміз не? 8. Нейрулла дегеніміз не?
2-тапсырма. «kahoot» Task. Translation words. «Кім жылдам?» Өткен бөлім бойынша терминдерді қайталау. |
Оқушылар өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Өткен бөлім бойынша терминдерді еске түсіреді. «Үш шапалақ» әдісімен қолдау көрсетеді. Жауаптары: 1. fertilization – ұрықтану 2. asexual – жыныссыз 3. ontogeny – онтогенез 4. ectoderm –эктодерма 5. mesoderm – мезодерма 6. Biolgical clock-биологиялық сағат 7. Self –regulation-өзін –өзі реттеу 8. Cell division-жасушаның бөлінуі 9. Ovogenesis-овогенез 10. Miosis-мейоз |
10 минут |
| ||||||||||||||||||||||||||
3 |
Жаңа сабақ: Проблемалық сұрақ: Неге табиғатта постэмбриондық дамудың екі түрі қалыптасқан? Презентация, бейне фильм көрсету. Terminology |
Бейне фильмді көреді, «Lif cycle of a butterfly» оқулықпен жұмыс.
1.development – даму, 2. birth - туу, 3.invertebrates – омыртқасыздар, 4. vertebrates – омыртқалылар, 5.larva - личинка, 6.Frog- бақа 7.Chafer-қоңызы 8.Birds-құстар 9.Caterpillar-жұлдыз құрты 10.Chrysalis- қуыршақ |
7 минут |
Бейне фильм, презентация. | ||||||||||||||||||||||||||
4 |
Бекіту тапсырмалары: 1.Топтық тапсырма. Постер жасау, қорғау.
2. Сәйкестік кесте 1-Д 2-В 3-Г 4-А 5-Б 6-Ә |
Постер жасау, қорғау. І group. Life-cycles of a butterfly. ІI group. Life-cycles of a frog. ІII group. Life-cycles of a chafer. ІV group. Life-cycles of a birds.
Сәйкестік кесте
|
15 минут |
Түрлі-түсті фламастер, постер, қима қағаздар | ||||||||||||||||||||||||||
5 |
«Фишбоун әдісі» Басы: проблемалық сұрақ Сүйектері: жүру жолдары Құйрығы: қорытынды |
Оқушылыр балық қаңқасына жазып, сабақты қорытындылайды |
3 минут |
сурет | ||||||||||||||||||||||||||
6 |
Бағалау: Бағалау |
Топ басшыларының бағалау парақшасымен таныса отырып, әрбір оқушының бағасын қою. |
2 минут |
Бағалау парақтары | ||||||||||||||||||||||||||
6 |
Үйге тапсырма: § 38 оқу, кесте толтыру 206 бет. |
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. |
1 минут |
|||||||||||||||||||||||||||
7 |
Рефлексия. Кері байланыс үшін «Табыс ағашы » әдісімен қорытындылайды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтан не білгенін, көңіл-күйін, көңілінде туындаған сұрақтарын «Табыс ағашы» әдісімен өз ойын жеткізеді: |
2 минут |
Ағаш суреті, стикерлер |