Көкшетау қаласы, (қазақ тілінде
оқытылатын) дарынды балаларға арналған №3 облыстық мамандандырылған мектеп-
интернатының
биология пәні мұғалімі Жұматай Жадыра Байзаққызының
Жаратылыстану пәнінен қысқа мерзімді жоспары
5.4 Жанды және жансыз табиғаттағы үдерістер |
Мектеп: ДБАОММИ №3 Мұғалімнің аты-жөні: Жұматай Ж.Б. Қатысқандар саны: 16 Қатыспағандар саны: |
| ||||||||||||
Күні: 19.01.2018ж |
| |||||||||||||
Сынып: 5 |
| |||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Тірі организмдердің тіршілік етуі қалай ұйымдастырылған? |
| ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.2.2 тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттау
|
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Оқушылар орындай алады: Тірі организмдердің тіршілік ету деңгейін сипаттайды
|
| ||||||||||||
Са Сабақты оқыту Ма мақсаттары |
Барлық оқушылар: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін атайды Оқушылардың көбі: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды Кейбір оқушылар: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерінің байланысын анықтайды, қорытынды жасайды. |
| ||||||||||||
Сабақ түрі |
Жаңа тақырыпты меңгеру |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Пәнгетән лексика мен терминология: Молекулалық, жасушалық, ұлпалық, мүшелік, организмдік, популяциялық, биоценоздық, биосфералық Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы Жасуша- тіршіліктің ең кіші бірлігі Организм- жеке өмір сүре алатын, тұтас, өзін- өзі реттейтін жүйе Популяция-белгілі бір жерлерде ұзақ уақыт мекендейтін бір түрдің жиынтығы |
| ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
ü Тірі ағзаларды құрылымдық деңгейлеріне қарай топтай алады ü Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттай алады. |
| ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. |
| ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Тіршіліктің құрылымдық деңгейлерінің сипаттауда география және химия пәндерін қолданады
|
| ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Оқу үрдісін активтендіру үшін интерактивті тақталарды пайдалану; |
| ||||||||||||
Бастапқы білім
|
Жанды және жансыз денелердің айырмашылықтарын меңгере отырып, жаңа сабақпен байланыстырады. (35 тақырып).
|
| ||||||||||||
Сабақ барысы |
| |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
| |||||||||||
Сабақтың басы 5- мин |
Сабаққа ынталандыру үшін, мынандай сөздермен жағымды көңіл күй тудыруға болады: «Балалар біздің бірге болғанымыз қандай жақсы. Бәрімізде бақыттымыз, деніміз сау. Бір- бірімізге көмектесеміз. Бір- бірімізді толықтырамыз. Бір- бірімізге керекпіз. Бүгінгі күн бәрімізге қарым- қатынас қуанышын әкеліп, жүрегімізді мейірбандылыққа толтырсын. Түсіміз сияқты жанымыз да қуанышқа толып, айналамызға жарық, жылулық пен сүйіспеншілік сыйлайық. Бір- бірімізге күлімдейік»
Үй тапсырмасы сұралады. Оқушыларға тірі организмдердің қасиеттерін сипаттау беріледі ,
|
Дорбаға салынған жануар, өсімдік, саңырауқұлақ, амеба мүсіндері мен бактериялар суреттері) мүсіндерінің ойыншықтары
| ||||||||||||
Сабақтың ортасы 7- мин
5- мин
10- минут
5- минут |
(М) Мұғалім оқушыларға тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлері туралы теориялық ақпараттармен танысуды ұсынады. (слайд арқылы)
(Жж) Жұптық жұмыс Оқушылар жұбына суреттер таратылып беріледі , оқушылар өздерінің түсініктеріне сүйене отырып тірі организм деңгейлерін ретімен орналастырады. Жұптардың жұмысы тексеріліп , тақтада бір жұп өз жұмыстарын көрсетіп себебін түсіндіреді, тақтада тапсырманың дұрыс реттілігі көрсетіледі. ( 5 мин ) (Т) Топтық жұмыс Проблемалық оқыту (Оқулықтағы мәтінмен жұмыс)
(Ж )Жеке жұмыс Тапсырма Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін анықтаңыз және сипаттаңыз. Бағалау критерий: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды Дескрипторлары: Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін атайды. Тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды
|
кілт сөздер жазылған карточкалар (дидактикалық материалдар)
Ағзаларды жіктеу PowerPoint таныстырылымы, мәтін
критерий
| ||||||||||||
Сабақтың соңы 5-мин |
(Ж) Оқушы өз сабақ барысындағы іс әрекетіне төмендегі сөйлемдерді аяқтау арқылы рефлексия жасайды. Мен жасай аламын… Мен есте сақтадым… Мен қиналдым… Менде іске аспады… Мен мұқият болдым… Мен белсенді жұмыс жасадым... Мен қызықты ой жеткізе алдым… Мен топта жолдастарыма көмек бере алдым… |
Рефлексия парағы |
| |||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
| |||||||||||
Барлық оқушылар: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін атайды Оқушылардың көбі: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерін сипаттайды Кейбір оқушылар: тірі ағзалардың құрылымдық деңгейлерінің байланысын анықтайды, қорытынды жасайды.
|
- оқушыларға әр түрлі ағзалардың суреттерді беру арқылы ой қозғау жүргізу; -өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау; -бағалау критерий бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды; -топпен жұмыс барысындағы іс әрекеттерін бақылау; - таныстыру кезіндегі жұмыстың орындалуын бағалау. |
топтық, жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу. Іс-қозғалыс кезіңде денсаулықты сақтау. |
| |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
| ||||||||||||
|
| |||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
| |||||||||||||